Utställningsresultat

 Våra  siameser

                 IP Blue-Iam´s Jazz of Spider,SIAn

                      050730      ex1 nom         Norge

                      050731      ex1 DB          Norge

                      050604-05  ex1 nom         Örebro

                      050820      ex1 BIV         Västerås

                050821      ex1              Västerås

                      060128      ex1 CAC         Örebro

                      060401      ex1 CAC         Tierp

                      060402      Champion nom   Tierp

                      070520      CAP BIV nom    Lund

                      070602-03  CAP              Örebro  SW

                      070812      Premier          Varberg

                      071027      1    KM         Örebro                         

                      080329      CAPIB           Jönköping

                      080608      CAPIB           Örebro

                      0910         Int Premier      Moss

 

 

                    Premier Blue-Iam´s Molly,SIAa                     

                      070520       ex1              Lund

                      070602-03   ex2  SW        Örebro

                      071027       1  KM           Örebro

                      081005       CAP              Norrköping

                      081108       CAP              Båstad

                      090627       Premier          Kalmar

 

                  IC S*Casa el Gatos Sgt Pepper, SIAn                  Resultat Peppe barn och barnbarn     (öppnas i eget fönster )

                                

 

                           080628       ex1  BIV           Kalmar                 Luigi Comorio

                      080907       ex1                 Eskilstuna              Irene Ek Magnusson

                      081005       ex2                 Norrköping             Nancey Dood     

                      090131       CAC  BIV           Örebro                

                      090606       CAC                 Örebro                 Mikael Edström

                      090607       Chamion             Örebro                 Albert Kurkovski

                      090627       CACIB nom          Kalmar                 Satu Hämäläinen 

                      090801       CACIB               Varberg            

                      0910          IC nom  BIS        Moss                   Alexey Chunkin

                      100410       CAGCIB  BIV        Malmö                 Jörgen Billing

                                100508       CAGCIB              Gislaved               Alexey Chunkin    Domarens favorit

                      100605       Ex1                  Örebro                 Lena Chapman

                      100606       CAGCIB nom         Örebro                Marteinn Tausen

                      100703       CAGCIB nom BIS    Kalmar                 Eric Reijers

                      100801       CAGCIB              Varberg                Lotte Borch

                               101009       CAGCIB BIV         Hässleholm            Michael Edsröm

                      101010       CAGCIB              Hässleholm            Martin Kabina

                      101128                             Nerk KM               Maud Olsen        Domarens charmigaste  katt

                      110312       Grand IC BIV nom   NORAK                Albert Kurkovski

                      110521       CACS nom            Bohus                  Alexey Chunkin

                      110604       CACS                 Nerk                   Alexey Chunkin

 

 

                  Prem S*Casa el Gatos San Francisco Night, SIAn 

                   

                                080628       ex2                 Kalmar                 Luigi Comorio

                      081005       ex1                 Norrköping             Nancey Dood              

                      090131       ex2                 Örebro                

                      090517       CAC                 Bohus

                      090801       CAC                 Varberg                Laura Burani

                      090905       Champion nom       Borås                  Kristina Rautio

                      091010       CAP nom BIS       Tibro                  Angelica Kneifel

                      091213       CAP                 Västra Frölunda       Jaana Jyrkinen

                      100410       Premier nom         Malmö                 Jörgen Billing

                     100508       CAPIB nom BIS     Gislaved               Alexey Chunkin

                      100522       CAPIB               Ski                     Laura Burani       se film från utställningen

                      100605       Int Premier          Örebro                Lena Chapman

                      100613       CAGPIB nom         Ulricehamn            Lena Chapman

                      100703       CAGPIB              Kalmar                Eric Reijers       Domarens favorit

                      100801       CAGPIB              Varberg               Lotte Borch 

                      101205       CAGPIB              Åkered                Marteinn Tausen

                      110129       CAGPIB nom         Örebro                Kristina Rautio

                      110312       CAGPIB BIV nom    NORAK               Albert Kurkovski

                      110409       CAGPIB nom         Sydkatten            Eiwor Andersson

                      110507       Grand IP             Dackekatten          Alexey Chunkin

                      111127       1:a                   Nerk KM              Ulrika Eriksson   Domarelev

 

 

                 

                  Blue-Iam´s Sweet Sheila, SIAc

 

                    110702      ex1  Nom           Trelleborg             Louis Coste

                     110709      ex1                  Kalmar                 Karl Preiss

                     110918      ex1                  MSK Eskilstuna        Alexey Chunkin

                     111127      3:a                  Nerk KM               Ulrika Eriksson   Domarens charmigaste katt 

 

                    Casa  el Gatos Lacoste, SIA b 

 

                     140329-30   ex 1 Nom           Varberg               Dagny Dickens

 

 

                    Cross-Bow Crest Guess Who, SIAn

             

              I panel, Nom och just blivit Int Ch

              110904      ex1                   Västra Frölunda       Comorio Luigi

                       110918      ex1                  MSK Eskilstuna        Alexey Chunkin

                       111127      1:a  BIK             Nerk KM               Ulrika Eriksson 

                       120303      CAC                  Nerk Örebro           Lena Chaman

                       130504      CAC                  Dackekatten           Eivor Andersson

                       130505      Champ               Dackekatten           Roca Folch Yan

                       130928      CACIB               VK                      Lugi Comorro

                       140209      CACIB  BIS         GRK                    Kristina Rautio

                       141101      Int Ch  Nom        Darak                  Olga Kommisarova

                       141102      CAGCIB             Darak                  Marie Westerlund

 

 

                    Casa el Gatos Michelle, SIAa                       

                            

                       130504       CAC  Nom BIS     Dackekatten           Eivor Andersson

                       130505       CAC  Nom BIS     Dackekatten           Roca Folch Yan

                       131005       Champion           Mästerkatten          Roca Folch Yan

                       131006       CACIB              Mästerkatten          Rolf Voehringer

                       140209       CACIB              GRK                     Kristina Rautio

                       141101       Int Ch              Darak                   Marie Westerlund

                       141102       CAGCIB            Darak                   Olga Kommisarova

 

 

 

_________________________________

Kullklass

                       120812      BIS  grupp IV      Helsingborg             Anna Wilczek

Casa el Gatos Anna ex2   Danmark

Casa el Gatos Imagine ex1 BIV nom   Tyskland

 Casa el Gatos Michelle ex1  Sverige

efter Casa el Gatos Sgt Pepper och Cross-Bow Crest Guess Who

födda 120503

_________________________________

 

 

Här kommer resultat för avkommor efter våra siameser

Casa el Gatosbarn

 

                                           Casa el Gatos Good Morning Starshine

                                                 100605 CAP               Örebro   Lena Chapman

                                                 100606 CAP nom BIS     Örebro   Marteinn Tausen

                                                 110129 CAP/ Pr nom BIS Örebro   Kristina Rautio

                                                 110312 CAPIB             NORAK  Albert Kurkovski

                                                 110604 CAPIB nom        Nerk     Alexey Chunkin

                                                 110605 IP nom            Nerk     Martti Peltonen

 

                                                          

         

                                           Casa el Gatos Penny Lane 

                                          

                                           Casa el Gatos Shira av Sol Apollon

                                                 110409 Ex1 nom    Sydkatten      Luigi Comorio

                                                 111008 Ex1 CAP    Mästerkatten   Pia Nyrup

 

                                           Casa el Gatos Sunniva av Sol Apollon

                                                 101205 Ex1 nom    Åkered         Marteinn Tausen

 

                     S*Storbrohyttans Sol Angelica                     

                                                 090627       ex1                  Kalmar                Satu Hämäläinen 

                                                 090607       ex1                  Örebro               Albert Kurkovski

                                                 091213       ex2                  Västra Frölunda      Jaana Jyrkinen

                                                 100410       CAC                 Malmö                  Jörgen Billing

                                                 100508       CAC                 Gislaved               Alexey Chunkin

                                                 101205       Champion            Åkered                Marteinn Tausen

                                                 110604       CAP                  Nerk                  Alexey Chunkin

 

 

                                      S*Casa el Gatos Eugenia

                     

 

 

 

 

 

______________________________________________________________

 

Lite utställningsbilder

SydkattenMalmö 10/4

_____________________________________________________________________

DackekattenGislaved 8/5

__________________________________________________________________

Smaalenene Katteklubb 100522

en liten men mycket trevlig utställning i Ski ! 

We will come back !

 

 

______________________________________________________________-

Nerk, Örebro 100605-06

 

Annika Berg med  sin BIS kastarat hona S*Casa el Gatos God Morning Starshine

 

__________________________________________________________________

ÄK i Ulricehamn 13/6 2010

 

 

________________________________________________________

Calmarekattklubb Kalmar 3/7 2010

 

 

______________________________________________________________

Hässleholm 2010-10-09

 

 

 

 

_____________________________________________________________

Nerks KM 2010

Klubbmästerskapet avhölls traditionsenligt på kattens dag i "Sveriges största Zooaffär"

 

Regina och Annika fixar till sina burar

  

Peppe charmade sin domare Maud                                                  Peppe 3:a i  sin domarens "topp 10"

 

10 i topp hos en domare (Annikas skogis 2:a plats)        3 kvar, en  Britt, en Perser och siamesen Peppe

Peppe bästa siam oriental men vart slagen av en kanonfin Britt som blev BIS totalt, grattis!

__________________________________________________

Föreningen Ädelkatten  Åkered 20101205

 

 

 

______________________________________________________

Nerikes Kattklubb Örebro 2011.01.29-30

 

Nerk först med webbsändning av panelerna ?

 

 

En stolt BIS matte med  Pr S*Casa el Gatos God Morning Starshine 

 

Upprepning av BIS vinsten från 2010

_______________________________________________

NORAK  Oslo 110312

 

Frasse tar sitt 6:e CAGPIB

   

 

________________________________________________

Sydkatten Malmö 20110409

 

Frasse tar sitt 7:e CAGPIB

 

 

Casa el Gatos Shira av Sol Apollon:s första utställning

 

2 BIS vinnare

Frasse på besök i RCs monter

___________________________________________________

DACKEKATTEN EKSJÖ 20110507

 

 

 

______________________________________________

BOHUS 20110521

 

 

 

___________________________________________________

Nerk 2011

 

 

Trelleborg 20110702

 

 

 

 

Calmare kattklubb Kalmar 20110709

 

VK Västra Frölunda 20110904

 

MSK Eskilstuna 2011 09 18

 

Nerk Klubbmästerskap 2011

    

Kanontrevligt som vanligt i  Evas Zooaffär

  

på Kattens dag

 

 

S*Cross-Bow Crest Guess Who,  Bästa Kat 4 katt

    

Blue-Iam´s Sweet Sheila, domarens  "Charmigaste katt"

_______________________________________________________

Nerk Örebro 120303-04

 

 

 

____________________________________________________

DARAK 2014-11-01-02

                                      Sandy i buren

               Lokalen

                                                                                                                  Haslev hallen 

 Micha på bedömning

Foto Roffe o Regina Kimnäs

till startsida